NERW 2 PW | Zadanie 15

Wdrożenie na Wydziale Fizyki Wirtualnego Laboratorium Komputerowego

Trudno sobie wyobrazić, aby nowoczesne kształcenie, mające zapewnić absolwentom konkurencyjność na rynku pracy, realizowane było w oderwaniu od obserwowanego aktualnie szybkiego postępu technologicznego. Ogromne zmiany obserwujemy w zakresie sposobu pracy z użyciem komputerów. Zlokalizowane w firmie/uczelni komputery biurkowe są wypierane przez pracę za pośrednictwem wirtualnych pulpitów – dostępnych dla interesariuszy niezależnie od ich aktualnego położenia (praca / uczelnia / dom / delegacja).

W związku z powyższym, w ramach niniejszego zadania na Wydziale Fizyki zostanie wdrożone Wirtualne Laboratorium Komputerowe (WKL), czyli centralny klaster zawierający preinstalowane niezbędne narzędzia i programy licencjonowane. Każda osoba objęta wsparciem projektu będzie mogła łączyć się z dowolnego komputera (zarówno w domu, jak i na uczelni), a nawet telefonu/tabletu do zasobów w klastrze i uzyskiwać natychmiastowy zabezpieczony (szyfrowany certyfikatem) dostęp do swojego środowiska roboczego wraz ze wszystkimi plikami i potrzebnymi aplikacjami. Rozwiązanie tego typu pozwoli studentom z jednej strony na swobodne korzystanie z najnowszych wersji profesjonalnych programów obliczeniowych i do analizy danych, z drugiej zaś na poznanie i praktyczne wykorzystanie nowoczesnego środowiska informatycznego (o określonej architekturze, elementach i modelu użytkowania), z którym z dużym prawdopodobieństwem spotkają się w swojej przyszłej pracy zawodowej (w nowoczesnych jednostkach badawczych, bankach, czy korporacjach).

Zadanie jest realizowane przez Wydział Fizyki.

Informacja na stronie Wydziału:

Wirtualne Laboratorium Komputerowe / Studia / Strona główna - Wydział Fizyki (pw.edu.pl)