NERW 2 PW | Zadanie 2

Modyfikacja programów kształcenia na studiach I i II stopnia na kierunku Automatyzacja i Robotyzacja Procesów Produkcyjnych

Celem zadania jest modyfikacja programów kształcenia na studiach I i II stopnia na kierunku Automatyzacja i Robotyzacja Procesów Produkcyjnych.

Na Wydziale Inżynierii Produkcji prowadzone są studia na czterech kierunkach. Programy kształcenia na trzech kierunkach (Mechanika i budowa maszyn, Papiernictwo i poligrafii, Zarządzanie i inżynieria produkcji) są obecnie modyfikowane w ramach realizacji zintegrowanego projektu Politechniki Warszawskiej z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Czwartym kierunkiem jest „Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych - AiRPP”.

W dniu 23 maja 2018r. Rada Wydziału podjęła decyzję o wystąpieniu do Senatu Uczelni z wnioskiem o zmianę nazwy kierunku „Automatyka i Robotyka” na „Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych”. W dniu 5 czerwca 2018r. wniosek został pozytywnie zaopiniowany na posiedzeniu senackiej komisji ds. kształcenia i skierowany do procedowania na wrześniowe posiedzenie Senatu Politechniki.

Aktualnie oferowane programy kształcenia na studiach I i II stopnia na kierunku AiRPP wprowadzone zostały w 2008 roku, przy czym studia program studiów II stopnia poddany został nieznacznym modyfikacjom w 2013 roku. Wspomniane programy zostały więc opracowane w oparciu o obowiązujące wówczas standardy kształcenia dla kierunku Automatyka i robotyka i zawierają treści kształcenia adekwatne do ówczesnych wymagań. Prowadzone zajęcia ukierunkowane są na zagadnienia związane z automatyzacją procesów technologicznych, nie zaś na szeroko rozumianą automatyką i robotyką. Wymuszona projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym zmiana nazwy kierunku spowoduje więc naturalną konieczność weryfikacji oferty dydaktycznej na obu poziomach kształcenia. W efekcie zamiarem władz Wydziału jest pełniejsze dopasowanie oferty dydaktycznej do możliwości kadrowych i bazy laboratoryjnej Wydziału.

Celem szczegółowym projektu jest dostosowanie i wdrożenie do realizacji nowego programu kształcenia na kierunku Automatyka i robotyka/Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych (dalej AiR/AiRPP) do potrzeb społeczno-gospodarczych na poziomie krajowym i regionalnym, ukierunkowanych na wyposażanie studentów w praktyczne umiejętności. W ramach projektu planowane jest:

  1. Przygotowanie i opracowanie nowych planów modelowych dla kierunku AiR/AiRPP (I/II stopień, st. stacjonarne). Prace związane z opracowaniem nowego zestawu przedmiotów, ściśle są zależne od określenia nowych efektów kształcenia. Przedmioty będą dotyczyły np. tematyki związanej z programowanie obrabiarek i urządzeń sterowanych numerycznie. Wymienione oraz inne zagadnienia zostaną opracowywane jako przedmioty specjalistyczne.
  2. Przygotowanie i opracowanie materiałów dydaktycznych do nowych zajęć: w ramach modyfikacji kształcenia na studiach I i II stopnia na kierunku AiR/AiRPP przewidziano utworzenie 45 nowych przedmiotów, do których niezbędne jest przygotowanie całkowicie nowych materiałów dydaktycznych oraz kart przedmiotów/sylabusów.
  3. Przeprowadzenie konsultacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym w ramach Rady Konsultacyjnej Pracodawców. Te działanie pozwoli ukierunkować prace komisji programowych na wymogi otoczenia społeczno-gospodarczego.
  4. Prowadzenie zajęć zawierających nowe elementy dydaktyczne - zarówno przez nauczycieli akademickich jak i przedstawicieli pracodawców.
  5. Przewidywany jest udział przedstawicieli Pracodawców w prowadzeniu zajęć (ok. 75 godzin w roku - działalność przewidziana na przedostatni rok trwania projektu), które pozwolą na zwiększenie dostępności do praktycznej wiedzy i zapoznanie się z rzeczywistymi problemami występującymi w przedsiębiorstwach związanych m.in. z mechaniką i budową maszyn, automatyką czy inżynierią produkcji.
  6. Przygotowanie i opracowanie nowych planów modelowych dla kierunku AiR/AiRPP (I/II stopień, st. stacjonarne).

Prace związane z opracowaniem nowego zestawu przedmiotów, ściśle są zależne od określenia nowych efektów kształcenia.

Zagadnienia te będą realizowane przez Zespół Roboczy. Przedmioty będą dotyczyły np. tematyki związanej z programowanie obrabiarek i urządzeń sterowanych numerycznie. Wymienione oraz inne zagadnienia zostaną opracowywane jako przedmioty specjalistyczne.

Okres realizacji zadania: od: 01.03.2019 r. do: 31.12.2022 r.