NERW 2 PW | Zadanie 3

Program kształcenia nowego kierunku studiów II stopnia Budowa i Eksploatacja Infrastruktury Transportu Szynowego

Okres realizacji zadania:   1.03.2019r. – 28.02.2023r.

Kierownik zadania:    dr hab. inż. Artur Zbiciak, prof. PW (Wydział Inżynierii Lądowej)

Charakterystyka zadania

W Polsce wobec poczynionego w ostatnich latach wzrostu inwestycji w transporcie szynowym, a więc wzrostu wartości odtworzeniowej infrastruktury transportu  w najbliższych 30 latach wzrosną potrzeby nakładów na utrzymanie infrastruktury lub następować będzie degradacja rozbudowanej sieci transportowej. W ramach ogólnej dyscypliny jaką jest zarządzenie zasobami, ukształtowała się z czasem ,,poddyscyplina” – kompleksowe zarządzenie infrastrukturą (ang. infrastructure asset management). Stanowi ona zbiór reguł, metod i narzędzi niezbędnych do racjonalnego gospodarowania majątkiem włożonym w infrastrukturę. W ramach zarządzania infrastrukturą transportu rosnąć będzie zapotrzebowanie na potanienie kosztów jej utrzymania. Potanienie kosztów utrzymania infrastruktury, możliwe jest poprzez skrupulatność oceny jej stanu, racjonalny wybór lokalizacji i zakres napraw przy założonym poziomie ryzyka.

Zakres tematyczny programu kształcenia, który będzie realizowany na kierunku Budowa i Eksploatacja Infrastruktury Transportu Szynowego (BiEITS) jest związany z projektowaniem, budową i utrzymaniem infrastruktury transportu szynowego w zakresie jego trzech podstawowych podsystemów: kolei, metra i tramwajów. Zakres zagadnień w odniesieniu do każdego z tych podsystemów transportowych obejmuje wybrane elementy infrastruktury budowlanej (nawierzchnia torowa, budowle ziemne, obiekty inżynieryjne), infrastruktury energetyki trakcyjnej (systemy zasilania trakcyjnego i związane z nimi obiekty) oraz infrastruktury sterowania ruchem kolejowym i metra (systemy kierowania ruchem i związane z nimi obiekty).

Opracowany program nie zastępuje programu obecnych specjalności prowadzonych w ramach kierunków Budownictwo i Transport, lecz integrująco korzysta z wybranych elementów tych programów dla osiągnięcia efektu kształcenia inżynierów o przyjętym profilu odpowiadającym strukturom i zadaniom wynikającym ze współczesnych perspektyw rozwojowych infrastruktury transportu szynowego. Kierunek BiEITS rozszerza ofertę edukacyjną o zagadnienia o charakterze współczesnym i rozwojowym.

Obejmują one następujące zagadnienia główne:

·     planowanie i projektowanie obiektów infrastruktury torowej, energetyki trakcyjnej i sterowania ruchem kolejowym,

·     teoretyczne podstawy konstrukcji, budowy i eksploatacji systemów i obiektów infrastruktury transportu szynowego,

·     diagnostyka stanu technicznego obiektów infrastruktury transportu szynowego,

·     rozwój innowacyjnych i ekologicznych systemów eksploatacji infrastruktury transportu szynowego ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska,

·     metody planowania i technologie realizacji napraw infrastruktury transportu szynowego,

·     integracja procesów projektowania, budowy i eksploatacji obiektów infrastruktury transportu szynowego w ramach europejskiego programu interoperacyjności kolei.

O przyjęcie na studia stacjonarne drugiego stopnia na kierunku Budowa i Eksploatacja Infrastruktury Transportu Szynowego mogą ubiegać się kandydaci z dyplomem inżyniera, absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku Budownictwo lub Transport.

Zadanie 3 jest realizowane w ramach projektu „NERW 2 PW. Nauka – Edukacja – Rozwój – Współpraca” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, oś priorytetowa III Szkolnictwo Wyższe dla gospodarki i rozwoju.