NERW 2 PW | Zadanie 33

Modyfikacja programu kształcenia na kierunku Ochrona Środowiska studiów I stopnia

Wielu studentów kierunku Ochrona Środowiska chciałoby zaangażować się w badania prowadzone na wydziale w ramach pozyskanych przez pracowników grantów oraz wykorzystać wyniki badań do napisania pracy dyplomowej. Na chwilę obecną taki udział studentów w badaniach jest utrudniony. Nie ma możliwości rozliczenia takich prac w formie punktów ECTS, studenci zmuszeni są więc do udziału w takich pracach,  po zajęciach obowiązkowych co znacznie wydłuża czas niezbędny na przeprowadzenie badań oraz na przygotowanie pracy dyplomowej.

Głównym celem realizacji zadania jest umożliwienie studentom świadomego wyboru sposobu dalszego rozwoju zawodowego, podniesienie ich kompetencji.

Osiągnięcie tego celu możliwe będzie dzięki:

- umożliwieniu studentom czwartego roku studiów inżynierskich wyboru pomiędzy 8 tygodniową praktyką zawodową, praktyką badawczą  a przedmiotami obieralnymi.

- możliwość wyboru  praktyki badawczej zamiast zawodowej, która rozliczona zostanie podobnie jak praktyka zawodowa (przypisane jej zostaną odpowiednie efekty kształcenia oraz liczba punktów ECTS), stworzy możliwość studentom zainteresowanym pracą w laboratorium oraz badaniami, na zaangażowanie się w prowadzone na wydziale badania. Studenci ci będą mogli współtworzyć artykuły naukowe. Ułatwienie udziału w takich pracach wpisuje się w charakter działalności uczelni badawczej. Działania te pozwolą również studentom na świadome podjęcie decyzji o  dalszych losach zawodowych, np. wybór pomiędzy pozostaniem na uczelni, prowadzeniem prac badawczych, praca w laboratorium, praca jako inżynier w biurze projektowym, na budowie, praca w inspektoratach ochrony środowiska.

- w miejsce praktyki zawodowej lub badawczej możliwe będzie wybranie odpowiedniej liczby przedmiotów obieralnych (odpowiednia suma punktów ECTS). Stworzona zostanie oferta zawierająca przedmioty, które będą mogły być wybierane przez studentów  objętych projektem. Zainteresowani takim rozwiązaniem studenci będą mogli uzupełnić zdobytą wiedzę wybierając przedmiot do tej pory nie ujęty w siatkach studiów.

Jednostka realizująca zadanie:

Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska