NERW 2 PW | Zadanie 4

Modernizacja kształcenia studentów I stopnia studiów na kierunku Gospodarka Przestrzenna

Zadanie ma na celu dostosowanie programu studiów kierunku Gospodarka Przestrzenna (I stopień) do aktualnych potrzeb wynikających ze zmian wprowadzanych równolegle na II stopniu studiów, a także zlikwidowanie zbędnych/nieaktualnych treści i powtórzeń w programie studiów oraz modyfikację następstwa przedmiotów. W ramach zadania wprowadzone zostaną uaktualnione treści programowe, konieczne do uzyskania wiedzy, umiejętności i kompetencji pozwalających na rozwiązywanie problemów i opracowywanie projektów inżynierskich uwzględniających aktualne uwarunkowania społeczno-gospodarcze i przyrodnicze na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym wynikające z wprowadzonej ustawy o rewitalizacji, ustawy Prawo wodne, ustawy Prawo ochrony środowiska, założeń Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, Krajowej Polityki Miejskiej oraz nowej polityki w z zakresu rozwoju obszarów wiejskich.

Zachodzące zmiany społeczno-gospodarcze oraz technologiczne mają ogromny wpływ na potrzeby nowego podejścia do problemów planowania przestrzennego oraz możliwości zastosowania nowoczesnych narzędzi informatycznych w celu optymalnego planowania i rozwiązywania problemów i konfliktów przestrzennych. W wyniku realizacji zadania, absolwenci studiów inżynierskich kierunku Gospodarka Przestrzenna będą posiadać umiejętności wykorzystania najnowszych technologii i metod projektowych, a także umiejętności prowadzenia rozszerzonej partycypacji społecznej. W ramach realizacji zadania zostanie nawiązana i rozwinięta już istniejąca współpraca z interesariuszami zewnętrznymi w zakresie nowoczesnej, zintegrowanej gospodarki przestrzennej.

Celem zadania jest uaktualnienie wiedzy, umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych studentów, w zakresie:

• rozwiązywania współczesnych problemów gospodarki przestrzennej wynikających ze zmieniającego się ustawodawstwa i warunków społeczno-gospodarczych i przyrodniczych (zmiany klimatu), przy współpracy z interesariuszami zewnętrznymi, w tym organami samorządowymi
  • wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz technik i metod projektowych w procesie planowania i gospodarowania przestrzenią, od pozyskiwania i analizy materiałów oraz danych wejściowych po weryfikację możliwości realizacji projektu i oceny jego ryzyka.

Okres realizacji zadania: od: 01.03.2019 do: 31.12.2022