NERW 2 PW | Zadanie 6

Kształcenie na kierunku Telekomunikacja (2. stopień): nauczanie zintegrowane i projektowe  ‑ opracowanie zmian w programie i modułach kształcenia

Na studiach 2. stopnia kierunku Telekomunikacja istnieją dwie specjalności: Radiokomunikacja i techniki multimedialne (RTM) oraz Teleinformatyka i cyberbezpieczeństwo (TIC). Zmiany wprowadzane na studiach 1. stopnia na kierunku Telekomunikacja oraz utworzenie nowego kierunku kształcenia (na studiach 1. stopnia) – Cyberpbezpieczeństwo, a także szybki postęp techniczny w dziedzinie wymuszają konieczność rychłej modyfikacji programu kształcenia na kierunku Telekomunikacja dostosowanego do obecnych jak i przyszłych realiów.

Podjęte działania dotyczą zmian w procesie kształcenia na studiach 2. stopnia kierunku Telekomunikacja w zakresie objętym (w planie modelowym) semestrami 1-4.

a)    Wprowadzenie nowej specjalności: Techniki bezprzewodowe i multimedialne (TBM) zamiast Radiokomunikacja i techniki multimedialne (RTM),  nowa nazwa lepiej opisuje zakres tematyczny specjalności (będzie lepiej identyfikowana przez studentów).

Program specjalności RTM od jego wprowadzenia nie był modyfikowany, aktualizacje treści kształcenia w specjalności następują główniew ramach istniejących przedmiotów, w bardzo niewielkim stopniu – poprzez wprowadzanie nowych.

b)    Zmodyfikowanie programu kształcenia na specjalności Teleinformatyka i cyberbezpieczeństwo (TiC).

Program i nazwa specjalności TIC zostały zmodyfikowane w 2017 roku, program wymaga obecnie dostosowania do zmian wprowadzanych w programie studiów I stopnia.

 

Na rynku pracy zaszły (i zachodzą) istotne zmiany. Nasi absolwenci  co prawda nadal zasilają kadry operatorów telekomunikacyjnych i firm medialnych, coraz częściej jednak znajdują zatrudnienie w ośrodkach badawczo-rozwojowych, a także w firmach, które działają na pograniczu telekomunikacji, elektroniki i informatyki tworząc nie tylko specjalistyczne oprogramowanie, ale także systemy i urządzenia wykorzystujące zaawansowane techniki. Od absolwenta studiów drugiego stopnia oczekuje się przede wszystkim zdolności do szybkiego podnoszenia własnych kompetencji (nabywania nowej wiedzy) oraz umiejętności pracy zespołowej.

Za cel ogólny zadania przyjmujemy: dostosowanie treści i form kształcenia magistrów inżynierów telekomunikacji do potrzeb zmieniającego się otoczenia gospodarczego i społecznego, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technicznych w dziedzinie i z wykorzystaniem nowoczesnych, bardziej efektywnych technik dydaktycznych (m.in. nauczania projektowego i zintegrowanego).

Cele szczegółowe to:

a)    dostosowanie struktury oferowanych specjalności i modułów kształcenia do potrzeb zmieniającego się otoczenia gospodarczego i społecznego,

b)    zwiększenie stopnia samodzielności zawodowej absolwentów, m.in. poprzez wykształcenie umiejętności udziału i kierowania projektami badawczymi, w tym ‑ w zespołach międzynarodowych,

c)    lepsze przygotowanie absolwentów do samodzielnego rozwiązywania złożonych zadań technicznych i pracy naukowo-badawczej.

Uruchomienie studiów wg opracowanego programu przewidziane jest na luty 2021 r.