Przygotowanie grafiki dla celów publikacyjnych i prezentacyjnych (od podstaw) za pomocą oprogramowania GIMP

Zadanie 44 – Kompetentny wykładowca

Przygotowanie grafiki dla celów publikacyjnych i prezentacyjnych na poziomie podstawowym za pomocą oprogramowania GIMP

[wcześniej: Przygotowanie grafiki dla celów publikacyjnych i prezentacyjnych (od podstaw)]

Opis kursu Kurs ma na celu podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej Politechniki Warszawskiej poprzez rozwój umiejętności prezentacyjnych w zakresie przygotowania i obróbki materiałów graficznych do celów publikacyjnych i prezentacyjnych, za pomocą ogólnodostępnego oprogramowania. Kurs jest prowadzony na poziomie podstawowym.
Cel kursu Podniesienie kompetencji Nauczycieli Akademickich w zakresie efektywnego przekazywania wiedzy
Prowadzący Sławomir Sitarz (firma Softronic)

18 godzin lekcyjnych

(1 godzina lekcyjna = 45 minut)

Terminy kursów

Kurs zaplanowano dla grup uczestników:

Grupa nr 1: 14-16 września 2020 r. w godz. 9:00-14:45 (kurs online)

Grupa nr 2: 9, 16, 23 listopada 2020 r. w godz. 9:00-14:45 (kurs online)

Grupa nr 3: 16, 23, 30 maja 2022 r. w godz. 9:00-14:45 (kurs stacjonarny)

Grupa nr 4: 27-29 czerwca 2022 r. w godz. 9:00-14:45 (kurs stacjonarny) -> rekrutacja na przełomie maja i czerwca

Miejsce (kursy stacjonarne) Laboratorium komputerowe Centrum Zarządzania innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej
Kursy online (w okresie trwania epidemii)

Szkolenie realizowane online będzie wyglądało w taki sposób, że uczestnicy będą widzieli na swoim ekranie wykładowcę oraz aplikację MS Teams, na której trener będzie pokazywał wszystkie kroki kursu.

To okno uczestnicy będą mogli powiększyć, tak że widoczność może być lepsza niż na ekranie z rzutnika podczas szkolenia stacjonarnego. Tak jak na zwykłym szkoleniu w dowolnym momencie mogą Państwo zapytać trenera lub poprosić o pomoc. W przypadku szkoleń informatycznych istnieje również możliwość pokazania swojego ekranu w celu bezpośredniej pomocy na komputerze uczestnika.

Wykaz minimalnych wymagań technicznych przy realizacji szkolenia w trybie online

- stałe łącze internetowe oraz komputer wyposażony w kamerkę i mikrofon,

- zainstalowane oprogramowanie MS Office 2016 lub MS Office 365 (https://www.ci.pw.edu.pl/Aktualnosci/Oprogramowanie-MS-Office-dla-pracownikow-oraz-studentow-PW)

- zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, do którego uczestnicy otrzymają dostęp w postaci linku do chmury, na której będą legalne wersje potrzebnego oprogramowania do pobrania (wersje bezpłatne).

Uczestnictwo w kursie z wykorzystaniem dwóch monitorów będzie stanowiła duże ułatwienie.

Program kursu

Program dla grupy nr 1 i 2

Program dla grup nr 3, 4

Zakres kursu

Minimalny zakres szkolenia:

1)       grafika bitmapowa, w tym m.in.: przegląd dostępnych bezpłatnych programów, tworzenie i obrabianie bitmapowych materiałów publikacyjnych;

2)      grafika wektorowa, w tym m.in.: kreacja i modyfikacja obrazów wektorowych, transformacje obiektów wektorowych, łączenie grafiki wektorowej z bitmapową;

3)      grafika 3D;

4)      przygotowanie do druku,

5)      studium przypadku - podczas szkolenia każdy uczestnik w ramach ćwiczeń studium przypadku powinien przygotować własny i użyteczny materiał graficzny, który zostanie umieszczony w prezentacji lub innym materiale dydaktycznym.

Wymagania względem uczestników projektu

Uczestnicy projektu zobowiązani są do:

1. Udziału w przynajmniej 80% zajęć
  2. Przeprowadzenia zajęć ze studentami (po ukończeniu kursu) z wykorzystaniem zdobytych umiejętności. Zajęcia należy przeprowadzić jeszcze podczas trwania projektu.
  • Spełnienie tego warunku należy udokumentować np. w sylabusie, karcie egzaminacyjnej, etc.

Przykładowa propozycja tekstu do umieszczenia np. w sylabusie:

„Zajęcia zostały przygotowane i będą prowadzone z wykorzystaniem umiejętności prezentacyjnych - przygotowania i obróbki materiałów graficznych.”

Dokument wydawany po zakończeniu kursu Uczestnicy, którzy udokumentują spełnienie powyższych wymagań otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu.