Zadanie 53

Modyfikacja kształcenia na kierunku elektrotechnika studiów I stopnia pod kątem kształcenia hybrydowego

Celem głównym zadania jest modyfikacja kształcenia na kierunku elektrotechnika studiów I stopnia pod kątem kształcenia hybrydowego. Elektrotechnika, która często nazywana jest inżynierią elektryczną to dziedzina nauki technicznej, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem i użytkowaniem energii elektrycznej.

Elektrotechnika przeplata się i wiąże ściśle z elektroniką, a więc każdy inżynier jest jednocześnie i elektrotechnikiem i elektronikiem. Związane jest to miedzy innymi z masowym zastosowaniem elektroniki w układach do sterowania dużymi mocami elektrycznymi.

Elektryczność jest fundamentem naszej cywilizacji. Bardzo trudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby zabrakło energii elektrycznej chociażby na tydzień. Problemy z oglądaniem telewizji, problem z zapłatą kartą kredytową w jakimkolwiek sklepie czy wypłatą pieniędzy z bankomatu, brak możliwości produkcji, w tym żywności, itp. Z pewnością nie pomogłyby przenośne agregaty, elektrownie polowe, itp. Dziś korzystanie z energii elektrycznej jest tak powszechne, że nie sposób się bez niej obyć, praktycznie w żadnej dziedzinie życia czy gospodarki.

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej w grudniu 2021 r. wyniosła 16 654 GWh, czyli więcej o 14,58% w porównaniu do grudnia 2020 r. Zużycie krajowe było większe niż rok wcześniej (o 6,12%) i wyniosło 16 227 GWh. Największy udział w produkcji energii elektrycznej w grudniu 2021 r. miały elektrownie zawodowe. Dominował węgiel kamienny – 51% i węgiel brunatny – 29%. Jeśli chodzi o zieloną energetykę, to elektrownie inne OZE miały 1% wkładu w produkcję energii, a instalacje wiatrowe 10%.

Proponowany nowy program studiów I stopnia będzie programem interdyscyplinarnym, maksymalizującym kompetencje zespołów badawczych Wydziału Elektrycznego w obszarach ściśle związanych z elektrotechniką, a więc z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem i użytkowaniem energii elektrycznej.